Jak powstaje węgiel?  Najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć są z pewnością zajęcia dydaktyczne w prawdziwej śląskiej kopalni. Z tego powodu 3 października 2019r. klasa 4a i 5c wybrały się na wycieczkę do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. Jest to jedyny w naszym kraju tego typu kompleks edukacyjno-turystyczny, powstały na bazie zrewitalizowanych naziemnych i podziemnych przestrzeni XIX-wiecznej Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w europejskim górnictwie węglowym. Nie ma lepszego miejsca, by poznać

historię górnictwa węglowego, w tym techniki i warunki pracy pod ziemią, pogłębić wiedzę o własnej tożsamości regionalnej oraz geologii, geografii i wielu innych dziedzin.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania autentycznych poprzemysłowych podziemi kopalni, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach dydaktycznych „Geostrefa”.

W ramach warsztatów poznaliśmy zagadnienia związane z geologią, budową Ziemi i procesami powstawania węgla. Nauczyliśmy się rozpoznawać prawdziwe okazy skał i minerałów oraz skamieniałości, a w trakcie gry terenowej szukaliśmy ich w podziemnych wyrobiskach. Dowiedzieliśmy się też, jaka jest rola węgla kamiennego w przemyśle, gospodarce cyrkularnej i rozsądnym gospodarowaniu energią. Zwiedzanie zakończyliśmy przejazdem podziemną kolejką górniczą „Karlik”.

Następnie odwiedziliśmy plenerową wystawę „Park 12C”, na której terenie znajdują się różnego rodzaju urządzenia edukacyjne, między innymi świat wodny (ze śluzami, tamami, jazami i turbinami), maszt meteorologiczny, wielki kamienny labirynt, stanowiska do komunikacji z użyciem alfabetu Morse’a oraz Camera Obscura – prototyp aparatu fotograficznego z ciemnią fotograficzną.