W naszej szkole w dniu 11 lutego (wtorek) z inicjatywy uczniów klasy 8 a odbędzie się debata oksfordzka. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:30 i potrwa do około 17:15 – 17:30.

Debata oksfordzka ma dokładnie ustalony przebieg. Celem debaty jest dyskusja nad określoną tezą.

Debata ma swojego marszałka i sekretarza, którzy powinni zajmować widoczne miejsce na sali obrad. Zespoły zwolenników i przeciwników tezy zajmują miejsca po prawej i lewej stronie stołu prezydialnego, krzesełka dla publiczności ustawione są analogicznie, po lewej i prawej stronie sali. Marszałek udziela głosu naprzemiennie zwolennikom i przeciwnikom tezy, przedstawiciele publiczności również mogą zabrać głos po każdej ze stron. Czas wystąpień jest ograniczony, sekretarz ma obowiązek pilnować przestrzegania czasu oraz dyscyplinować mówców.

W trakcie debaty należy zaplanować dwie lub trzy przerwy kiedy słuchacze zajmują miejsca po tej stronie sali, po której znajduje się zespół, który przekonał ich do swojej racji. Jeśli pod koniec debaty liczba osób jest zbliżona po obu stronach, można przeprowadzić anonimowe głosowanie, które wyłoni zwycięski zespół.

Nasz debata skupia się na dwóch następujących punktach:

1. Zmiana regulaminu zasad ubierania się w szkole.

2. Zmiana regulaminu używania telefonów komórkowych w szkole przez uczniów.

Zapraszamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału jako widzowie w naszej debacie. Będą w niej brały udział dwa zespoły: uczniów i nauczycieli. Podczas debaty będą mieli Państwo możliwość poznać argumenty obu stron oraz zająć stanowisko jako publiczność.