W kwietniu w ZSP 12 w Rybniku odbyły się trzydniowe warsztaty plastyczne. Uczniowie mieli okazję poznać nowe techniki plastyczne oraz zgłębić tajniki już poznanych.

Podczas pierwszych zajęć wyrabiano mydełka. Dzieci miały tu wielkie pole do popisu, ponieważ same mogły decydować o kształcie, kolorze i zapachu pracy od początku do końca etapu twórczego. Kreatywność uczniów jak zwykle zaskoczyła i powstały mydełka bardzo oryginalne i piękne zarazem.

Dzień drugi upłynął pod znakiem farb akwarelowych. Uczestnikom warsztatów najpierw dokładnie wytłumaczono, na czym polega praca z akwarelą, co można osiągnąć i przedstawić za jej pomocą. Następnie uczniowie rozpoczęli proces odtwórczego malowania łąki. Końcowy efekt okazał się interesujący, ponieważ każde dziecko nieco inaczej oddało barwy i szczegóły pierwowzoru, zatem każda praca jest odmienna.

Trzeciego dnia uczniowie poznali nową dla nich technikę rzeźby z pomocą utwardzacza do tkanin. Nim jednak przeszli do tego etapu musieli bardzo ostrożnie, aczkolwiek mocno i solidnie przymocować gipsowe elementy (głowę i rączki) do stelaża. To był pierwszy moment, w którym dzieci mogły wykazać się twórczością, ponieważ nadawały kształt i zarys postawy swojej rzeźbie. Etap ostatni, czyli nadawanie kształtu sukni po uprzednim namoczeniu w utwardzaczu, okazał się nie lada wyzwaniem. Choć każdy uczeń miał te same materiały, to finalnie powstało ponad dwadzieścia różnych aniołów.

Warsztaty zakończyła wystawa prac. Następnie wszystkie dzieła uczestnicy mogli zabrać ze sobą, by cieszyły oko i zdobiły ich domy. Warsztaty zorganizowały p. Małgorzata Ficek i p. Magdalena Sorichta, a sfinansowano z budżetu obywatelskiego.